BLOG

06 February 2020

Paycore’da İlk İki Ay

 

PAYCORE’DA İLK İKİ AY

Kübra Ataver

Aralık ayı itibarıyla aramıza katılan sevgili Serhat Çalışkan ile işe giriş sürecindeki tecrübeleri konusunda sohbet ettik.

Merhaba Serhat, aramıza hoş geldin. Nasılsın, PayCore’da hayat nasıl gidiyor?

Yoğun ve güzel gidiyor. Hemen uyum sağladım, çalışmaya başladık. Ekip gayet iyi. Yetiştirmemiz gereken işler var. Hedef belli olunca her şey daha kolay oluyor, arkadaşlar da oldukça özverililer.

Harika, hemen sürecinle ilgili sorulara geçmek istiyorum. İş ilanımızı gördüğünüzde ne hissettin?

2007 yılından beri ödeme sistemleri teknolojileri alanında çalışıyorum. Kariyer geçmişimde 3 farklı bankada çalışmalarım oldu. Hem dünyada hem Türkiye’de ödeme sistemleri özelinde operasyonel süreçler, bankalardan çıkıp ödeme kuruluşlarına geçiyor. Ben de kariyerimi buna göre yönlendirmeyi düşünerek aksiyon aldım ve ilanınıza başvurdum.

PayCore’u daha önce biliyordum. Çalıştığım bankaların birinde PayCore ile ortak bir proje yürütüyordum. İş ilanı beni çok heyecanlandırdı.

Hızlı bir şekilde cevap aldım, süreç çok hızlı ilerledi. Tüm süreç 2 haftayı bulmadı. Konunun gayet hızlı ilerlediğini düşünüyorum.

İK davetini nasıl aldın? Olumlu ya da olumsuz bulduğun yönleri var mıydı?

Daveti telefonla aldım. Genelde mail ile cevap alındığında, telefon konuşmasında yaşanan o heyecan ve duyguyu alamazsınız ama ben arandığım için o heyecanı hissettim ve hızla görüşmek istediğimi söyledim. Bana içerideki ortamın da samimi olduğunu düşündüren bir davetti ve beklediğim gibi de oldu. Çalıştığım sektör kaynaklı olarak PayCore’u zaten tanıyordum ancak telefon konuşmamızla birlikte İK ile de sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi hissettim.

Mülakatınızı nasıl değerlendirirsiniz?

Profesyonel bir görüşme oldu. Hem şirketin anlatılması ve temsil edilmesi hem de kendimi ifade etmem için sorulan sorular dengeli ve içeriğe uygun oluşturulmuştu. İnsan iyisiyle kötüsüyle her tecrübesini paylaşacak kadar rahat hissediyordu kendini.

Zaten başvuru sürecinden itibaren çok motiveydim. Sanki görüşmeden çıkar çıkmaz işe başlayacak ve katılacağım ekibin yanına oturacakmışım gibi hissettirdi bu görüşme bana.

Görüşme o kadar iyi ilerledi ki evimde gibiydim! Bu bir konfor. Sanki daha önce tanışmış, iş görüşmesi yaptığınız kişiyi daha önce görmüşsünüz gibi hissediyorsunuz. Karşınızda enerjik, güler yüzlü ve sizinle ilgilenen bir personel var. Her yanıtınızın onun için çok önemli olduğunu anlıyorsunuz. Bu yeni mezun arkadaşlar içinde çok olumlu bir durum.

Mülakat esnasında sorduğunuz sorulara yeterli cevaplar alabildin mi? IK personelimizin yaklaşımını nasıl buldun?

Kesinlikle evet. Sohbet havasında geçen bir mülakat oldu. Eğitim hedeflerimden, kariyer hedeflerime ve eğilimlerime kadar herşeyi konuştuk. IK’nın tüm departmanların yaptığı işlere hâkim olmasının verdiği avantajlar da vardı.

Karşılıklı fikir alışverişi yaptık benim için oldukça yararlıydı, burada IK’nın tecrübesini çok önemsiyorum. Kariyer tavsiyeleri dahi aldım. Yeterlinin üzerinde dönüşlerle ayrıldım görüşmeden. 

Özetle mülakatın genelinde şirketle ilgili merakımı da fazlasıyla giderdi. IK personeli çok sıcak ve samimiydi. Mülakatın içeriği ise çok doluydu, görüşmeden çıktığınızda firma ile ilgili çok detaylı bilgi sahibi oluyorsunuz. Soran birine görüşmenin içeriği ve firmanın duruşunu rahatlıkla paylaşabilecek doluluktaydım ben.

Teklif nasıl iletildi? Teklifi kabul ederken ne hissettin?

Teklif telefonla iletildi. İletirken bile kendi işe giriyormuş gibi heyecanlıydı arkadaşım. Bu beni de fazlasıyla gururlandırdı. Teklif süreci gerçekleşene kadar ben de telefonla arayıp sordum, her telefonuma aynı samimiyet ve heyecanla cevap verildi. Ben de teklifi hemen kabul ettim ve hızlıca başladım.

İlk iş gününde nasıl karşılandın? Nasıl geçti ilk haftalar?

Ekip arkadaşlarımın haberi vardı geleceğimden. Bilgisayarımı açar açmaz karşılama mailini gördüm. Hemen başlamak istediğim halde heyecanımı yatıştırdılar ve dahil olduğum ekibe alışmam için ellerinden geleni yaptılar. Mümkün olduğu kadar yardımcı olmaya ve eğitim vermeye özen gösterildi ilk haftalarda. Aynı zamanda işi yaparken öğrenmek, hata yapmaktan çekinmemek ve ekibin desteğini hissetmek bana güven ve rahatlık sağladı. Ekip her soruma cevap verdi.

Zaten ekip arkadaşlarınız ailenizden daha fazla hayatınızda oluyor. Yaşanan her şey hayatınızı etkiliyor. Bu konuda şanslıyım.

Duyduklarıma sevindim, PayCore’da yeni başlayan tüm arkadaşlara ekip arkadaşları arasından bir “buddy” atanır. Bu sistem ile adaptasyon sürecinin verimliliğini artırmayı hedefliyoruz. Oryantasyon ile ilgili birkaç soru sormak istiyorum, anlatılanlar yeterli oldu mu?

Kesinlikle yeterliydi. Bazı şeyler çalıştıkça oturuyor kafanızda ama bazı şeylerde oryantasyonda gördüklerinizle ilerliyorsunuz. Tabii işi öğrenmeye başladıkça, ne iş yaptığımız, detaylar ve sistem ile ilgili hakimiyet sağlanıyor. Özet olarak anlatılanlar çok iyiydi. Gereksiz hiçbir bilgi verilmedi.

Oryantasyon toplantısı sonrası ofisi gezdik. Yemek alanlarından, servis alanlarına hatta otoparka kadar tüm gerekli bilgiler verildi. Hiçbir adaptasyon sorunu yaşamadım.

İki aydır ekip arkadaşımızsın. IK ile bu süre sonunda bir yemek organize ederek durumu değerlendireceğini ve geri dönüşlerini paylaşacağını biliyorum fakat yine de sormak isterim; Firmamızda olmaktan mutlu musun ve son olarak tekrar başvuru sürecine dönsek PayCore’a başvuru yapar mıydın?

Olumsuz bir şeyle karşılaşmadım. Ekip çalışması ile yoğunluğu idare ettiğimiz için 2 aydır işleyişle ilgili bir sorun  yaşamadım. Herkes özveri ile çalışıyor. Ekip içi görev dağılımı gayet iyi. Bu noktada aidiyet duygunuz artıyor, ekip ruhunun bu kadar kuvvetli olması, yönetim tarzı, dinamik çalışma yapısında olumsuz yaşanabilecek durumların önünü kesiyor. Şu an için çok mutluyum. Kendimi şanslı ve özel hissettiğim bir deneyim yaşadım. PayCore ile bu süreci yaşadığımdan çok memnunum.

PREVIOUS NEXT

Social

Newsletter

Please subscribe to our newsletter to stay up-to-date on latest industry news and learn more about PayCore solutions.


Join our Newsletter