BLOG

14 February 2020

YazarKasa ve POS cihazlarının yerini Mobil Cihazlar alıyor

Vergi mükelleflerinin satış, ödeme ve tahsilat süreçlerini, müşterilerine düzenledikleri belgelerin oluşturulması, iletilmesi ve muhafazasında sağladığı verimlilik, maliyet avantajı, işlem kolaylığı, etkin analiz ve denetim kolaylığı sağlayan elektronik belge uygulamalarının başarıya ulaşmasıyla birlikte mal ve hizmetlerin satışına yönelik işlemler ve bu işlemlere yönelik tahsilatların güvenliğinin ve belge düzeninin sağlanması için yeni bir uygulamaya gidiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın güvenli ödeme ve elektronik belge yönetim sistemlerinin kullanımına yönelik olarak yayınladığı 507 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte artık yazar kasa ve POS cihazlarının yerini  yeni teknolojik gelişmelere uygun, kullanımı kolay, mobilitesi yüksek ve düşük maliyetli mobil cihazlar alacak. Bu sayede satış, ödeme ve tahsilat fişleri de elektronik ortama taşınacak.

Ödeme sistemleri alanında yeni bir dönem başlıyor

VUK507 ile aslında ödeme sistemleri alanında yeni bir dönem başlıyor. Bu kanun, Türkiye genelindeki vergi mükellefi olan tüm işletmeleri, hatta vergi mükellefi olmayan ama ödeme almak isteyenleri de çok yakından ilgilendiriyor ve kapsıyor. Yeni mobil teknolojiler sayesinde, dijitalleşmenin ve bütünleşik çalışmanın da getireceği faydalar ile büyük bir maliyet avantajı sağlayacak. Ayrıca, ülkemizde kartlı işlem kabul eden ve sayıları 3 milyonu bulan POS cihazı sayısının yeni dönemle birlikte 10 milyona ulaşması tahmin ediliyor. Kartlı işlemlerin artmasıyla birlikte, kayıt dışı ekonomi ile mücadelede çok önemli bir adım atılmış olacak ve nakitsiz topluma geçişte çok önemli bir hale gelecek.

PayCore yeni döneme hazır

2019 yılının Haziran ayında yayınlanan tebliğ ve ilgili Başvuru, İzin, Onay ve Denetim Süreçleri Kılavuzu’nun 30 Aralık 2019 tarihinde yayınlanmasıyla birlikte bu konudaki çalışmalar hızlandı. Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemini işletmek için gerekli izinlerin alınarak “İşletici Kuruluş” yetkisinin GİB’den alınması gerekiyor. PayCore, işletici Kuruluş yetkisi alma hakkına sahip bankalar, 6493 kapsamındaki ödeme hizmet sağlayıcılar ve yeni nesil ÖKC üreticileri için geliştirdiği ‘PayCore Güvenli Mobil Ödeme Platformu’ ve 360 derece uçtan uca çözümleri sayesinde VUK 507’ye hazır. PayCore ile stratejik ortaklığa giden kurumlar VUK 507’ye hazır olacak ve yeni dönemin asıl kazananları onlar olacak.

PayCore Güvenli Mobil Ödeme Platformu, Android cihazları ödeme alma aracına dönüştürüyor

PayCore Güvenli Mobil Ödeme Platformu Soft POS, MPos, Android POS, Pin On Glass, QR tabanlı ödeme alma ve Android EFT POS çözümlerinden oluşuyor. NFC desteği olan Android cihazlarda çalışabilen Soft POS uygulaması, işletmelerin akıllı telefonlar ya da tabletler üzerinden EMV (Chip&PIN) temassız ödeme alabilmelerine olanak tanıyor. VUK 507 ile tamamen uyumlu olan Soft POS kablosuz ağ, 3G veya 4G üzerinden çalışabiliyor ve EMV destekli tüm temassız kartlar, dijital cüzdanlar ve giyilebilir cihazlardan şifreli şifresiz ödeme alınabiliyor. NFC desteği olan Android cihazlarda çalışabilen uygulama, işletmelerin ödeme sistemleri maliyetlerini düşürmelerini sağlarken Sistem İşleticisi Kuruluşların uygun maliyetlerle hizmet verebilmelerine olanak tanıyor.    

 

 

 

PREVIOUS NEXT

Social

Newsletter

Please subscribe to our newsletter to stay up-to-date on latest industry news and learn more about PayCore solutions.


Join our Newsletter