> Dijital Ödeme Çözümleri > 3-D Secure Issuing (ACS)

 

 

 

 

3D Secure Issuing (ACS)

3D Secure, online kredi kartı ödemelerine ek bir güvenlik katmanı ekleyen XML tabanlı bir protokoldür. Aralık 2001'de “Verified by Visa” uygulaması ile Visa tarafından geliştirilmiş olan bu protokol “SecureCode” uygulamasıyla Mastercard tarafından da desteklenmektedir.

3D Secure protokolüne göre, kart çıkaran her bankanın kart sahibinin kimlik doğrulamasını desteklemek üzere bir Erişim Kontrol Sunucusu (ACS) bulundurması gerekir. Müşteriler, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girerek kendilerini bu ACS'te doğrularlar. ACS, girişin başarılı veya başarısız olduğu bilgisini gönderir. Bu imza daha sonra müşterinin tarayıcısından ACS imzasını doğrulayan “Üye İşyeri PlugIn" (MPI) aktarılır. MPI, kimlik doğrulama işlemi sırasında kart sahibi arayüzünü etkinleştirmek için acquiring bankalar, dış hizmet sağlayıcılar ve üye işyerleri tarafından kurulur. 

MPI, hesap numarasını tanır ve 3D Secure bir programa kayıtlı olup olmadığını belirlemek için Issuer sunucularını sorgular; bilgiyi bulursa, ACS'nin web sitesi adresine dönüş yapar.

Temel Avantajlar

1
3D Secure'a katılım, online kredi kartı işlemlerine bir güvenlik katmanı ekler ve acquiring banka, üye işyeri ve kart sahiplerinin, izinsiz kredi kartı kullanımından doğacak finansal maliyetlerden korunmasına yardımcı olur.
 

Social

Newsletter

Please subscribe to our newsletter to stay up-to-date on latest industry news and learn more about PayCore solutions.


Join our Newsletter